Php Yorum

Php dilinde kodları açıklamak, kodların ne işe yaradığını gelecek programcıya bilgi vermek, kod bloklarında hangi işlemlerin yapıldığını anlatmak için yorum yani açıklama satırları kullanılır. Php dilinde yorum yani açıklama satırı ekleme işlemi, kısaca kodları açıklamak ve programcılara bilgi vermek için kullanılmaktadır. Açıklama satırları sayesinde aynı ekipte çalışan programcılar o kodlar üzerinde çalışmaya başladığında nerede hangi işlem yapıldığını daha kısa sürede anlayacak ve işini en kısa sürede bitirebilecektir.

Açıklama satırları yani yorum satırları kodları daha anlışılır ve daha kullanışlı hale getirmek için kullanılabilir. 

Kısaca açıklama satırları kullanmak kodun ne işe yaradığı ve programda hangi işlemler yapıldığı hakkında bilgi vermek için kullanılır.

Php dilinde açıklama satırları iki farklı şekilde kullanılmaktadır :

  1. Tek satırlı yorumlar için   //
  2. Çok satırlı yorumlar için /* …*/

Tek Satırlı Yorumlar

Php dilinde tek satır açıklama yaptığımızda kullandığımız işaret // (Çift Slaş) işaretidir. Tek bir satır yorum haline getirmek için yorum yapacağımız yazının önüne // (Çift Slaş) işareti koymamız gerekmektedir.

Php Tek Satır Yorum Ekleme Örneği

<?php

// tek satır açıklama satırı kullanımı
echo "Tek Satır Yorum Kullanmayı AZKOD ile Öğreniyorum";

?>

 

Çok Satırlı Yorumlar

Php dilinde birden fazla satır açıklama yaptığımızda yani yorum eklediğimizde kullandığımız işaretler  /* (Slaş Yıldız) ve */ (Yıldız Slaş) işaretleridir. Php dilinde dilinde birden fazla satırı açıklama satırı yani yorum haline getirmek için yorum yapacağımız yazının önüne   /* (Slaş Yıldız) ve yorum yapacağımız yazının sonuna ise */ (Yıldız Slaş) işareti konulması gerekmektedir. Yani yorum yapılacak yazı /* ve */ işaretlerinin arasına yazılması gerekmektedir.

Php Çok Satır Yorum Ekleme Örneği

<?php

/* 
php dilinde
çok
satırlı 
yorum kullanımı */	

echo "Çok Satır Yorum Kullanmayı AZKOD ile Öğreniyorum";
?>
Önceki Ders: Php Yazım Kuralları Sonraki Ders: Php Değişkenler