JS Nasıl Kullanılır?

JavaScript kodları,  kullanıcıyla etkileşim halinde olmak için kullanılmaktadır. JavaScript kodlarını kullanmak için belirli kurallar vardır. Javascript kodları belirli yöntemler ile çağırılmakta ve kullanılmaktadır.

JavaScript kodları:

  • Dahili (Html kodları içinde)
  • Harici

olmak üzere iki şekilde kullanılabilir.

Dahili olarak JavaScript Kullanımı

Dahili olarak ise HTML etiketleri içinde kullanılmaktadır. JavaScript kodlarının <head>… </head> etiketleri arasında kullanılması önerilir. JavaScript kodları sayfanın herhangi bir yerinde kullanılsa bile herhangi bir sorun çıkartmamaktadır.

Dahili JavaScript Kullanımı :

<script type="text/javascript" >

// kodlar bu araya yazılır

</script>

***Not: Eskiden harici ve dahili JavaScript kodlarında type="text/javascript" kullanılmaktaydı. Şuan type komutunun kullanılmasına gerek yoktur.Kullanılsa da herhangi bir sorun çıkarmaz.

<script>

// kodlar bu alana yazılır

</script>

 

Harici olarak JavaScript kullanımı :

JavaScript kodlarını dışardan çağırdığımızda kullandığımız yöntem harici olarak JavaScript kullanma yöntemidir. Harici olarak kullandığımız JavaScript kodlarımızın uzantısı .js olması gerekmektedir.

Harici JavaScript Kullanımı :

<script src="kod_adresi.js"  type="text/javascript" > </script>

veya

<script src="kod_adresi.js"> </script>

JavaScript kodları nasıl kullanılır? dersimiz bitmiştir. Bu dersimizde JavaScript kodlarının nasıl kullanıldığı,hangi yöntemler ile kullanıldığı, harici kullanımı, dahili kullanımı hakkında bilgi verdik. Diğer JS derslerimiz hakkında bilgi almak için JavaScript Dersleri sayfasına bakabilirsiniz.

Önceki Ders: JavaScript Nedir? Sonraki Ders: JS Yazım Kuralları