Html Temel Etiketleri

Html dilinin olmazsa olmazı temel etiketler bulunmaktadır. 

Html dili temel etiketleri:

  • Html
  • Head
  • Body etiketleri'dir.

Html Etiketi

Html dili ile web sitesi hazırlarken en başta kullandığımız etiket html etiketi'dir. Html dili ile oluşturulan web siteleri <html> ile başlar </html> ile biter yani tüm kodlar bu iki etiket arasına yazılmaktadır.

Bilgi: / işareti html dilinde etiketleri sonlandırmak için kullanılır. Yani </html> etiketi ile html kodlarının yazımının bittiği anlamına gelmektedir.

Bilgi: Html 5’te web sitelerinin başlangıcı <html> yerine <!DOCTYPE html> ile başlamaktadır.

Html Etiketi Kullanımı:

<html>

Tüm kodlar bu araya yazılacaktır.

</html>

Html 5 Etiketi Kullanımı:

<!DOCTYPE html>

İçerik ve kodlar bu iki etiket arasına yazılır

</html>

 

Head Etiketi

Html dilinde head etiketi hazırladığımız web siteleri ile ilgili bilgilerin (sayfa başlığı, açıklama, yazar, kategori vb.) bulunduğu bölümdür. Bu bölümde SEO ayarları sitemizin google, yandex, bing ve diğer arama motorlarında ilk sıralarda çıkması için ayarlar yapılabilmektedir.

Head bölümünde Meta etiketleri, Css,JavaScript kodları harici ve dahili olarak kullanılmaktadır.  Meta etiketleri hakkında daha sonraki derslerimizde detaylı bilgi verilecektir.

Head etiketi içinde ilk olarak kullanılmasını bilmeniz gereken kod title etiketi yani sayfa başlığı etiketi'dir.

Head Etiketi Kullanımı

<html>
  
<head>  </head>


</html>

Title Etiketi

Tarayıcıda görüntülenmesini istediğimiz başlığın belirlenmesi için kullanılır. Başlık <title> ile </title> etiketleri arasına yazılarak kullanılır.

Title Etiketi Kullanımı

<title> Tarayıcıda görüntülenecek sayfa başlığı </title>

Title Etiketi Örneği:

<html>
  
<head>  

<title> Sayfa Başlığı </title>

</head>


</html>

 

Body Etiketi

Html dili ile oluşturulan web sitesinden kullanıcı tarafından görüntülenen tüm içeriğin bulunduğu bölümdür. Body etiketinde yer alan içeriğin tümü tarayıcıda kullanıcı tarafından görüntülenmektedir. Kullanıcı tarafından görüntülenecek olan içerikler <body> ile </body> arasında yazılarak kullanılabilir.

Body etiketi ile birlikte kullanılabilen bazı parametreler bulunmaktadır. Bu parametreler hakkında daha sonra detaylı olarak bilgi vereceğiz.

Body Etiketi Kullanımı

<html>
  
<head>  

<title> Sayfa Başlığı </title>

</head>

<body>

İçerik Alanı

</body>

</html>

 

Html temel etiketleri dersimiz bitmiştir. Bu dersimizde html temel etiketlerinden olan html, head,body etiketleri ve head etiketi ile birlikte en çok kullanılan title etiketi kullanımı ve nasıl yazıldığı hakkında bilgi verdik.

 

Önceki Ders: Html Editörleri Sonraki Ders: Html Body Parametreleri